French embassies in nearby countries

» Albania

» Belarus

» Bosnia and Herzegovina

» Bulgaria

» Croatia

» Cyprus

» Czech Republic

» Estonia

» Hungary

» Latvia

» Lithuania

» Macedonia

» Moldova

» Montenegro

» Poland

» Romania

» Russia

» Serbia

» Slovakia

» Slovenia

» Turkey

» Ukraine

French embassies worldwide

Other embassies and consulates in Pristina

French flag Embassy of France in Pristina

AmbassadorMme Delphine BORIONE, chargée d'affaires a.i.
Address67 rue Ismail Qemali
Dragodan
10000 Prishtinë (Pristina)
Kosovo
Phonelocal: (038) 2245.8800
international: +381.38.2245.8800
Faxlocal: (038) 2245.8801
international: +381.38.2245.8801
Emailadmin-etrangers.pristina-amba@diplomatie.gouv.fr

» Can I visit France without a visa?

Comments on this Embassy

Showing comments 41–50 of 192, newest first.
<< < 1 2 3 4 5 6 7 ... 18 19 20 > >>
Arlinda
Thu, 13 Jun 2013 14:28 EDT
Risi
Pershendetije a mundet mem tregu dikushe si muje te shkerkoje azil per France,se kame dhun ne shtepi veq dua te hiki me dijaline prej ktujit sa me lareg prej familjes,ju lutem me jepni nje rruge si te hiki prej ktujite ju luse.
Gresa
Wed, 5 Jun 2013 09:29 EDT
Gresaa_19@hotmail.com
Ju lutem a mund te me tregoni se si muj me kerku azil ne France se jom shuum e interesume.Ju lutem tregomni
Valon
Wed, 29 May 2013 12:35 EDT
K
Pershendetje jam 24 vjeqar i martuar dhe kam nje vajz 11 muajshe dhe kam gruan shtatzen si muj te gjej ndonje lidhje te shkoj ne Franc me bashkshorte dhe me vajzen ...dhe nese shkoj ne franc ne Lyon kam ndegjuar si po pranojshin azyl familjar dhe si ishin shancat mjaft te mira per marjen e letrav ...edhe kam nje pytje tjter nese u nshkoj ne franc lajmrona azil am japin naj far ndihmash para ose per te ngren ...
laura
Fri, 3 May 2013 22:48 EDT
yllkaa-2009@live.com
si munem me shku azil ne franc
haki.-gashi@hotmail.com
Thu, 25 Apr 2013 11:06 EDT
haki
a ban mem tregu se a ka kurs per franc a duhet me msu gjuhen per me ta lshu vizen ktu ne kosov ju luttem te me tregoni
MEHDI IBISHI
Wed, 17 Apr 2013 06:47 EDT
MEHDI IBISHI
Pershendetje jam Mehdi Ibishi nga Mitrovica i lindur me 19.10.1957. Kam qen ne France ne qytetin Bordoaux dhe kam jetuar atje 4 Vite, tash me kan kthyer ne Kosove qe 8 muaj dhe nuk e di arsyen pse me kan kthyer. Jam i interesuar ta di a e kam te ndaluar Francen apo jo edhe pse nuk kam bere kurfar vepre penale vetem se nuk e di pse me kan kthyer, ju lutem qe te merrni paraysh kete leter dhe te me ktheni pergjigje mundesisht sa ma shpejt. me respekt Mehdi Ibishi
astrit lluhani
Wed, 10 Apr 2013 08:25 EDT
pershendtje kush munet me sugjeru diqka per ne franc me mujt me shku sepse kam djalin me nevoja te weqanta dhe pert ket arsye kisha pas me sku ne franc per shkak te shewrimit te djalit i cili asht 15 mujsh flm mer cdo ndime
enis
Tue, 9 Apr 2013 18:15 EDT
ju lutem dua te me jepni nje pergj normal nese ka mundesi ta di se nese shkoj ne France sa jane mundesit te me pranohet azili.Jam i martuar kam dhe nje femije djale. Une dhe gruaja ime te dy jemi te diplomuar por duam te jetojm ne Franc.Arsyet jane sepse mendoj qe Franca eshte vendi idelal per te jetuar per mua dhe familjen time.Faleminderit per mirkuptimin.
Mundesisht te ktheni pergj tek email adresa ime,enisshala5@hotmail.com
lazim
Sat, 6 Apr 2013 09:18 EDT
mr
hello i am from Ferizaj, I want to live and work in France.
Economically well off, I want to buy a property in France and to the village I want to do breeding and viniculture.
I worked for 13 years for an American company in a military base in Kosovo "Bondsstel" for 6 years and 7 years in Iraq as a military base in the U.S. Army., My question is: Is it possible to get a visa for permanent residence in France or (political asylum disrespect for human rights in Kosovo) while I'm working in Iraq part of a property is occupied we neither police nor the courts could not stop the mob that I was usurped by the farm and build a facility of my appeals were in vain EULEX, the high Court Kosovo before the court in my gradu.samo Ombudsperson took into account and wanted me pomoci.molim you to answer me this. lazimavdiu@yahoo.com
Besnik
Fri, 8 Mar 2013 12:46 EST
Tung
Jam i interesuar me shku ne Franc a mundet dikush ju lutem me me tregu se si mundem me kerku azil sepse i kam punet keq besnikhoti_86@hotmail.com

Post a comment on this page

We invite you to share your experiences with the French Embassy — obtaining visas and other services, locating the building, and so on. Your comments may be seen by the public, so please do not include private information.

Your name
Headline
Your message
Max 2000 characters
 

This web site is not operated by the Embassy and your comments and questions will not necessarily be seen by its staff. Please note that this is not a forum for broad debate about the foreign policy of France, and such topics will be deleted.