Ambassades du France dans les pays voisins

» Albanie

» Belarus

» Bosnie-Herzégovine

» Bulgarie

» Chypre

» Croatie

» Estonie

» Hongrie

» Lettonie

» Lituanie

» Macédoine

» Moldova

» Monténégro

» Pologne

» République Tchèque

» Roumanie

» Russie

» Serbia

» Slovaquie

» Slovénie

» Turquie

» Ukraine

Ambassades du France dans le monde entier

d'Autres ambassades et consulats a Pristina

France flag l'Ambassade du France en Pristina

AmbassadeurMme Delphine BORIONE, chargée d'affaires a.i.
Adresse67 rue Ismail Qemali
Dragodan
10000 Prishtinë (Pristina)
Kosovo
Téléphonelocal: (038) 2245.8800
international: +381.38.2245.8800
Faxlocal: (038) 2245.8801
international: +381.38.2245.8801
Emailadmin-etrangers.pristina-amba@diplomatie.gouv.fr

» Puis-je visiter France sans visa?

Commentaires au sujet de cette l'Ambassade

Showing comments 271–280 of 1868, newest first.
<< < 1 2 3 ... 26 27 28 29 30 ... 185 186 187 > >>
Trim
Fri, 6 Mar 2015 10:02 EST
BASHKIM FAMILJAR per te gjithe
Per te gjithe Personat qe behen Kunor ne Kosove jane keto kushte-

Per Bashkeshortet FRANCEZ (dmth qe kan nenshtetesi Francese):
1.Me mush formularin komplet me nenshkru
2.Certifikaten e lindjes (jo më i vjetër se 3 muaj)
3.Copje e kartes se identitetit(leternjoftimit Frances)
4.Passaporten Franceze (gjitha faqet)
5.Nje Faktur (qiras, apo gazit..)
6.Dekretin e Natyralizimit (kur e ka marr nenshtetsin e ka natyralizimin, dmth Natyralizimin).

Per Bashkeshortet KOSOVAR duhet kto dokumente:
1.Certifikata e lindjes ( me vule Apostile)
2.Certifikata e Marteses (me vule Apostile)
3.Certifikat e shtetesis (me vula Apostile)
4.Certifikata e Vendbanimit (kjo ska nevoj Vule Apostile)
5.Copje e passaportes te gjitha faqet
6. Copje e leternjoftimit
7. Vertetim nga Arhiva (shkon ne komun e lyp)

E mush edhe formularin qe e downllad ne net ne kete faqe te amabsades se frances ne prishtine:
http://www.ambafrance-kosovo.org/Etat-civil-et-mariage
Saktsisht pika e 4."Transcription d’un mariage célébré au Kosovo"

Mbushet ky formular dhe nenshkruhet, kompletohen dokumentet e permendura me lart dhe ja qoni bashkshortit-es ne France, edhe AI\Ajo i kompleton te vetat edhe i nis me post per Qytetin NANT-es per shqyrtim, besoj per 2 deri 4 muj e shqyrtojne nese eshte gjitheqka ne rregull BOHET Livri Familjar dhe ja Dergojn ata te NANT-es me post ne Meri qytet ku jeton shkon e merr Bashkeshort edhe ta dergon ktu ne kosove. Besoj qe jam kan i kjart.

Adresa se ku do te dergohen Dokumentet e kompletuar atje ne qytetin e NANTes eshte kjo:

Service Central de l’Etat Civil
Bureau Rédaction 1
11, rue de la maison Blanche
44941 NANTES CEDEX

Verejtje: kjo vlen vetem per ata qe martohen me Bashkeshort Francez dmth qe kan nenshtetsi. (e JO per ata qe jane me 1vjeqare ose 10vjeqare atje)
Ylli
Fri, 6 Mar 2015 09:47 EST
Ndihme
Gruan e kam me nenshtetesi Franceze dhe kam bo tash kunor ne Kosove pa u lajmeru ne Ambasade hiq , sepse nuk e kam dit , a mundet dikush mem ndihmu qka duhet me bo tash ???
Islam vezaj
Fri, 6 Mar 2015 02:23 EST
Zhur prizren
Hermin a mundhesh me na ba zile ne ket numer telefoni +37744847351 po me vyn me te pyt diqka Falemenderit
Islam vezaj
Fri, 6 Mar 2015 02:17 EST
Zhur prizren
Mirdita kam nevoj per informacion e kam gruen ne france po me intereson se qfar dukumenta me vyne me kompletu per bashkim familjar edhe a duet kursi i gjuhes franqeze
Mirani
Tue, 3 Mar 2015 07:19 EST
Per trimin
Gjindem'ne lyon
Trim
Sat, 28 Feb 2015 04:04 EST
Per Miran
KU gjindesh tash ti ne Franc apo ne Kosove, ti plot komente ke lexu e nuk je tu i kuptu po as ti nuk je shum i kjart se e lexova 2 here shkrimin tan po nuk je shum i kjart, se ka ktu shpirt bardh qe te ndihmon hahah veq qe edhe ti duhet mu kan ma i kjart pak me spjegu rastin tan ku jeton qytet shtet status vjet etj etj
shaipbeqiri
Fri, 27 Feb 2015 16:01 EST
jam i intersuar per nje vix turistike ju lutem me tregoni si duhet ta bej kete
FLUTRA KRASNIQI - MAGURE LIPJAN
Thu, 26 Feb 2015 02:00 EST
Kerkes per caktimin e nje termini me zyrtaret per arsim te Amabasades franceze ne Prishtine.
Te nderuar zyrtare te Ambasades Franceze ne Prishtin. Jam Flutra Krasniqi nga Magurja komuna e Lipjanit.Tani jam 20 vjeqare,kam vijuar shkollen e mesme ne Gjimnazin 'ULPIAN' ne Lipjan.
Gjuha frenge ka qen lenda qe gjithehere kam deshiruar t'a studioj,andaje edhe fal angazhimit dhe deshires sime per studim te gjuhesh frenge, jam pergjedhur nga ana e personelit arsimore ne Gimnazin 'Ulipiana', si pjesmarres ne garat te testeve DELF DALF. ka vijur ato teste dhe kam fituar dy diploma. DIPLOME D'ETUDES EN LANGUE FRANCAISE DELF 1.pra NIVELIN A1 DHE A2.
Mirepor deshira ime e kahershme dhe tani eshte te studoje gjuhen frenge ne njerin nder fakulltetet ne Franc, nese me ipet mundesia dhe perkrahja juaj.
Mbes me shprese se personeli i Ambasades franceze ne Prishtin do t'a shqyrtoje pozitivisht kerkesen time dhe te me informojni rreth procedurave te metutjeshme.
mirani
Mon, 16 Feb 2015 14:17 EST
ju lutem
kam qen ma heret azil ne franc me kthyn ne kosov un mas dy dite dola apet ne franc drejt azili sksiha 1vjet un jam ne lidhje me nje vajz frangjeze po domi me bo kunorzimin a muni mem tregu cillat dokumeta duhet mi pas me vul apostile se po shof plot komente po as njo i kjart do thojn ne ministri te mbrenshme do te jashtme do ne archiv a ka naj shpirt bardh qe na tregon kjart cillat duhet edhe ku edhe nfar dite punojn ju falimderit per mirkuptim edhe a muj pa shku ne ks mu pais me dokumenta ska lidhje sa pres 1 vjet a2 a5
mdame
Fri, 13 Feb 2015 15:35 EST
Bonjour je suis française et marié avec un kosovar sa fait plus de trois mois qu'il est parti j'en ai marre on ai en attente de la réponse pour son visa et la seule chose qui me dise quand je l'ai appel c'est de patienté es ce que sa va être encore long es ce normale??

Écrivez un commentaire ici

Nous vous invitons à partager vos expériences avec l'Ambassade de France — obtenant des visas et d'autres services, localisant le bâtiment, etc.

Votre nom
Titre
Votre message
Limité à 2000 caractères
 

Ce site web n'est pas fourni par la l'Ambassade et vos commentaires ne pourraient pas être vus par son personnel. Veuillez noter que ce n'est pas un forum pour la large discussion au sujet de la politique extérieure du France, et de telles matières seront supprimées.