Albanian flag Embassy of Albania in Athens

Address7, Vekiareli Gr.
15237 Filothei
Athens
Greece
Phonelocal: (210) 687.6200
international: +30.210.687.6200
Faxlocal: (210) 687.6223
international: +30.210.687.6223
Emailembassy.athens@mfa.gov.al

» Can I visit Albania without a visa?

Comments on this Embassy

Petrit
Mon, 13 Apr 2015 07:01 EDT
Cekini
A ka bere ndonje marveshje per pensionet shteti shqiptar per ne emigrantet qe jetojme ne greqi.
Klodian
Thu, 6 Jun 2013 10:23 EDT
serjanajklodian@hotmail .com
Mirdita,kam bere martesen tek ambasada juaj me shtetase Amerikane,nuk me ipet visa nga amasada amerikane ne shqiperi,dhefatekeqesisht vendosem te ndahemi,ne tirane nuk mund te bej kerkese padi,sepse kam bere martese ne Greqi tek ju dhe ju falenderoj per punen qe bete per ne,ju lutem me ndihmoni cfar duhet te bej?ku une duhet te shkoj per te bere divorcin? une nuk kam decumenta Greke vetem pashaport gjeometrike,ju lutem me ndihmoni me ndonje iformacion me respekt Klodian serjanaj.
landi
Sat, 19 Jan 2013 13:55 EST
PERSHENDETJE JAM NJE QYTETAR NGA SHQIPERIA DHE DOJA TE TE PYESJA SE CFAR CESHTJESH PERFAQSON TI ??? JU FALEMINDERIT
Eva Jaho
Wed, 28 Mar 2012 09:45 EDT
Pershendetje,

Desha te pyesja per te drejten e shqipetareve te marrin pension.
Babai im eshte 65 vjec dhe ka 14 vjet me dokumenta te rregullta ketu.

Kam kerkuar per kete teme dhe sipas ligjit qe eshte tani te drejte kane
vetem vorioipirotet. Kur kerkova me shume pashe qe ka dal nje ligj, me
sakte ligji 3863 i vitit 2010 qe thote qe kete te drejte do e kene dhe
shqipetaret nga viti 2015. Kjo s'ka kuptim mbas nje bisedimi qe kisha me
nje avokate grek, se ky ligj nuk e dime ne rradhe te pare ne do ekzistoj
deri athere.

Dhe ne rradhe te dyte ligji thote qe kane te drejte vetem shqipetaret qe
kur mbushin 65 vjet te kene qene me dokumente te rregullta 15 vjet ketu ne
Greqi. Kjo nuk eshte e drejte per mendimin tim! Nje here jane shume vite
qe kerkojne per shqipetaret, dhe me te shumtit nuk do e plotesojne kete
kusht.

Mundeni ju lutem ta shikoni kete teme se ne vende te tjera mesa di une
(pershembull ne Itali) nuk kane keto probleme dhe kur nje i huaj mbush
moshen merr pension jo me keto kushte kaq te keqija si ketu.

Do desha shume qe kjo teme te kerkohet me teper e ti jepet rendesi.

Faleminderit
Naim kasmi
Sun, 20 Mar 2011 05:45 EDT
Do doja te dija nena ime 70 vjece eshte ne greqi por me pashaportat e reja rregulli eshte 3 muaj cfar duhet te bej ajo ;;per mos te shkuar ne shqiperi sepse ne shqiperi nuk ka njeri qe te jetoj ;;2 vellezrit jan me dokumenta ne greqi ;;dhe ai i vogli e mori ne greqi nenen tani ;;ndonje aplikim apo forma per te mbushur te vin ne athin ;;une vet qe po shkruaj jam nga england ;;me respekt Naim Kasmi
roberta kousta
Fri, 4 Mar 2011 08:35 EST
pershendetje ,

do te doja te pyesja nese kane filluar te jepen pashaportat e reja dhe ketu ne ambasade ne athine,duam te nxjerrim per vajzen tone 3 vjece,pashaporta e vjeter del jashte perdorimit ne fund te ketij muaji?

faleminderit
roberta kousta
Fri, 4 Mar 2011 08:32 EST
pershendetje ,

do te doja te pyesja nese kane filluar te jepen pashaportat e reja dhe ketu ne ambasade ne athine,duam te nxjerrim per vajzen tone 3 vjece,pashaporta e vjeter del jashte perdorimit ne fund te ketij muaji?

faleminderit

Post a comment on this page

We invite you to share your experiences with the Albanian Embassy — obtaining visas and other services, locating the building, and so on. Your comments may be seen by the public, so please do not include private information.

Your name
Headline
Your message
Max 2000 characters
 

This web site is not operated by the Embassy and your comments and questions will not necessarily be seen by its staff. Please note that this is not a forum for broad debate about the foreign policy of Albania, and such topics will be deleted.