Tanzanian embassies in nearby countries

» Burundi

» Ethiopia

» Kenya

» Malawi

» Mozambique

» Nigeria

» Rwanda

» South Africa

» Uganda

» Zambia

» Zimbabwe

Tanzanian embassies worldwide

Other embassies and consulates in Kinshasa

Tanzanian flag Embassy of Tanzania in Kinshasa

Address142, BOUVELEVARD 30 JUIN
BP 1612 - Kinshasa 1
Congo-Kinshasa
Phonelocal: (081) 556.5850
international: +243.81.556.5850
Faxlocal: (081) 556.5853
international: +243.81.556.5853
Emailtanzanrepkinshasa@yahoo.com

Comments on this Embassy

Showing comments 1–10 of 18, newest first.
1 2 > >>
Neema Minja
Thu, 2 Aug 2018 03:17 EDT
NAOMBA NAMBA ZA SIMU ZA DRC EMBASSY YA TANZANIA
Nimejaribu kupiga simu kwao kwa namba hizi lakini sipati majibu ( 022 215 2388 na 0222150282)zote hazina majibu,naomba msaada wenu tafadhali
ERLYANTO ,IR
Tue, 24 Apr 2018 14:33 EDT
Tue, 24 Apr 2018 13:04 EDT
السلام عليكم ورحمه الله وبركاته
Dengan hormat dan penuh rasa harap, saya mohon kepada para dermawan yang baik hati dan beramal tanpa pamrih,sudilah kiranya para dermawan mengirimi atau mentransfer saya uang Rp.150.000.000,- karena saat ini saya sedang mengalami himpitan ekonomi dan susahnya mencari lowongan pekerjaan.Adapun uang bantuannya mohon dikirim ke Bank BCA - INDONESIA nomor rekening 2460622690 atas nama ERLYANTO.
Besar harapan saya semoga para dermawan mau menolong saya. Dan atas bantuannya saya ucapkan terima kasih.
السلام عليكم ورحمه الله وبركاته
Abdul Mumith , Bangladesh Air Force
Sun, 22 Jan 2017 03:54 EST
Immediate attention required
Dear sir/ madam ,
I am a Bangladeshi working with MONUSCO....May I know do I need a visa to visit Zanzibar island or I can have it on arrival....Please reply. Thanks in advance.

Email :. ahmedmumith@gmail.com
womencenter@cdti.ac.tz
Sat, 8 Oct 2016 15:17 EDT
SEARCHING OUR PARTNER
Toka Arusha Tengeru
poleni na kazi hapa Tengeru, Taasisi ya maendeleo ya Jamii, tulipewa dhamana ya kuwa mwenyeji wa kituo cha taifa cha utafiti na uhifadhi wa machapisho ya wanawake, hiki kituo ni kituo kishiriki cha kituo kikuu cha Kongo na kinatakiwa kiendeshe shughuli zake kwa miongozo ya kituo cha kanda kilichopo kinshasa, na tumeshawasiliana na wizara yetu ya mambo ya nje ili kutupa msaada wa kupata mawasiliano na mahusiano na kituo cha kanda, ila hadi leo wajajibiwa kutoka balozi zetu,
Mike Gabriel
Wed, 6 Jul 2016 16:41 EDT
The worst diplomatic Embassy
Dear Friends, the Tanzanian Embassy in Kinshasa or elsewhere are just there to enjoy diplomatic status.
I see important comments in this page and various other reports and its a true pain as these people will never change.

We have personally come across various situations across the Country (especially in Lubumbashi where there is still NO Consulate)...the TZ Embassy has literally done NOTHING and NEVER will.
They literally let you die in hunger and suffering, despite all your rights.
THEY have NO idea as to why there is an Embassy and what are their responsibilities.

The worst Nationality you can ever have.
Faaar from their Kenyan counterparts.

Reports sent to Ministry of Foreign Affairs back in Dar-es-salaam,Tanzania. NO RESULT.

The only thing that can help is to close down such diplomatic missions and save tax payers money!

Its a shame. Tanzanians, unite and do something else the suffering will continue.
Ganesh
Thu, 21 Jan 2016 07:37 EST
Multiple entry business visa
Hello

I an at kinsasha at the moment. And I want to apply multiple entry business visa for Tanzania. And I hold Indian passport. Please advise the procedure.
I want to know the possibility of getting business visa in kinsasha.

Thanks
iman abdi farah
Sat, 14 Nov 2015 07:57 EST
location of your embassy
iam a tanzanian and asking from you to assist as with a concelet
here in lubumbershi because we a having problems with the
police
Dennis kalidas Tibasiga
Fri, 19 Sep 2014 04:17 EDT
Mheshimiwa Balozi
Mhusika na kichwa cha meseji hii
Ni huduma zipi watanzania huzipata toka ubalozini pindi tunapokua ugenini?
Je kuna uwezekano wa kupata paspoti tunapokua ughaibuni?

Na ili tuwekwe katika orodha ya watanzania walioko ugenini katika ubalozi wako yatupasa tufanye nini? Mawasiliano ya ubalozi hatuna, tutasulubika!
ELINGAYA ELINSARI TARIMO
Sat, 19 Jul 2014 13:18 EDT
UNYANYASAJI WA WAZI KWA MATRANSPORTER WA MALORI KUJA CONGO LUBUMBASHI.
Mheshimiwa balozi,
Kwanza nakusalimu kwa heshima zote.
Mimi ni kijana wa TANZANIA,mzaliwa MKOA WA KILIMANJARO.
Nipo congo drc ila mji wa lubumbashi,Kutokana na unyanyaswaji tunao upata hapa lubumbashi,kwanza hatujui ubalozi mdogo wa TANZANIA hapa lubumbashi ulipo
Kwa kuwa wewe upo KINSHASA,nadhani watanzania wengi waliyopo hapa lubumbashi wanateseka sana,haswa madereva kwa kukosa sehemu ya kwenda kutoa malalamiko yao,maaskari wa hapa lubumbashi wanatesa sana madereva wanao ingia congo na matrucks huku wakiwa wamebeba mizigo ya wacongo,Kuhusu hilo ukiwa kama balozi wa TANZANIA hapa congo unatusaidiaje kutatua hili tatizo mkuu?Pili kuna kodi inayo tozwa kwa company zote za tanzania zinazo ingiza mizigo congo drc na kurudi na mzigo TANZANIA dola 2500 kwa miezi 6 ina maana kwa mwaka mmoja dola 5000,Hii iko kodi kisheria haipo ni wizi tu unao fanyika bila hata aibu,magari yamekuwa yakishikwa sana hapa lubumbashi ambayo hayaja lipia hiyo kodi hasa eneo linalojulikanika kama KISANGA na kutozwa hela nyingi sana,Tunaomba utusaidie kufuatilia hili tatizo na kulitafutia uvumbuzi mkuu.Mwisho haki zetu za kutoa malalamiko yetu kwa ubalozi mdogo hapa lubumbashi upo wapi na eneo gani?ili tuweze kwenda hapo kwa kutoa malalamiko zaidi mkuu.
Asante kwa majibu yako.
Kazi njema.
Segwa Sulutary
Tue, 15 Jul 2014 06:56 EDT
MyTrucks confiscated in Kisangani
Your exellency the Tanzanian ambassador. Iwant to inform you that I am a transporter and a tanzanian living in Uganda. Eight months ago I transported goods for a certain businessman from kampala to Kisangani using3 trucks,unfotunately one truck got an axident on the way thereby incuring a loss of 4100$(four thousand us dollars) as a result he has confiscated the trucks for eight consecutive months.I have tried various offices including A.N.R. here in kisagani for being that the acused is a big fish in government, I have not been assisted in any way. so I desparetly need your help.My fone contact is 0970969072,0826701020. yours Segwa S.

Post a comment on this page

We invite you to share your experiences with the Tanzanian Embassy — obtaining visas and other services, locating the building, and so on. Your comments may be seen by the public, so please do not include private information.

Your name
Headline
Your message
Max 2000 characters
 

This web site is not operated by the Embassy and your comments and questions will not necessarily be seen by its staff. Please note that this is not a forum for broad debate about the foreign policy of Tanzania, and such topics will be deleted.