Albania flag Embajada de Albania en Roma

DirecciónVia Asmara 5
00199 Roma
Italia
Teléfonolocal: (06) 8622.4110
internacional: +39.06.8622.4110
Faxlocal: (06) 8622.4120
internacional: +39.06.8622.4120
Emailembassy.rome@mfa.gov.al

» ¿Puedo visitar a Albania sin visa?

Comentarios acerca de esta Embajada

ALMA SEITI
Thu, 8 Mar 2018 13:51 EST
SOBRE APELLIDOS ...PAS MARTESES........
Mirebrema,
Jam Alma Seiti qe prej lindjes...me nr.pasaporte 1385715,despues z1859965 dhe nje aktuale BB3152887. Ne gusht te vitit 2000 u martova me nje shtetes Spanjoll. Ne çertificaten e marteses vura mbiemrin e burrit "ESPINOSA",nuk nderrova pashaporte pasi ne Shqiperi nuk existonte Ambasade Spanjolle,dhe regjistrova martesen aty ne Rome.Ne Spanje merecomenduan te mos nderroja mbiemrin tim per te evituar ndryshime te panevojshme ne certificata, diploma dhe karriere. Nuk nxorra pasaporte me mbiemrin "ESPINOSA" asnjehere. Ne 2008-2009 u divorcova ne Spanje dhe nuk nderrova pasaporte. Vazhdoj te mbaj mbiemrin tim, mendoj se (nga kjo experience) duhet tu recomandohet te rinjve kur martohen, qe ne fillim artikujt mbi mbiemrin e bashkeshortes/tit dhe femijeve sipas CODIT CIVIL te Spanjes per te evituar qe femija i nje qytetari spanjoll te resultoje si vellai/motra e tij.
Per ata qe nuk e dine shtoj:
-ne Spanje çdo bashkeshort mban mbiemrin e tij
-femija mban dy mbiemra, te babait (1) dhe te nenes(2), respektivamente 1-2, por dhe me rend 2-1 per efekte dokumentacioni.
2-dua te shtoj se pasaporta Z1859965 qe denoncova te vjedhur ne postin e policise ne Alcora, Castellon ku jetoj, mu dorezua serisht. Ne nentor 2015 ne Shqiperi nxorra pasaporten e re por e "vjedhura" mbaronte afatin ne qershor 2016,dhe gjatesia nuk korrespondon ,ne 173cm.
a--dua te vazhdoj me denoncimin e ndonje mundesie te nxjerrjes se ndonje pasaporteose NIE tjeter ne emrin tim dhe me gjatesine 173cm....
b--ose me ate te policise ...autoriteti leshues MRP.. (u nxorr nga im ate me autorizim me shkrim nga ana ime ne qershor 2006.
PASI GABIME TE TILLA si gjatesia DUHEN EVITUAR.
-----------------------------------------------------
PYETJE:Ne rastin e femijeve me nje prind nga Shqiperia dhe tjetri i huaj, ne rastin e papunesise dhe rekurseve te pakta jetesore-ekonomike,si eshte arsyetuar vazhdimi i ushtrimit te PRINDESISE nga ne- extra-komunitare? Sipas ligjeve ketu ne Spanje per mospagese te pencionit per alimentacion e femijeve ne nje periudhe 2 mujore/2 muaj ose 2 mujore ne 4/muaj (alternative) nga denoncimi prindi me i dobet penalizohet dhe me burg,ose ti nenshtrohet embargimit te çdo te ardhure dhe te detyrohet te jetoje ne varferi te plote te pakten deri sa femija te mbushe moshen "MAYORIA DE EDAD"... dhe nese vendosin te largohen per ne Shqiperi do penalizohen per braktisje te femijeve dhe humbasin te drejten e tyre te prindesise. A KA NDONJE AKUERDO MBI KETE PIKE MES SHTETEVE KOMUNITARIOS DHE SHQIPERISE?
-----------------------------------------------------
PYETJE: NE RASTIN E PRONESIVE ME KREDI NGA BANKAT E SHTETEVE KOMUNITARE (dhe nga papunesia)TE MOS PERMBUSHE PAGESEN E KREDISE.....SIPAS LIGJIT MUND TE BURGOSET PER BORXHE TE PASHLYERA (bile arrin dhe ne pika te tilla si komunitaret qe te paguajne nje shtepi ose prone qe nuk do jete e tyre....) A KA NDONJE MARREVESHJE MES SHTETEVE KOMUNITARE DHE SHQIPERISE apo i kthejne ne SHQIPERI PA ASNJE GJE PASI IA KANE KONSFISKUAR PAS EMBARGIMIT pa marre parasysh situaten e plote FAMILIARE-EKONOMIKE te emigrantit?
-----------------------------------------------------
PYETJE: A KINI JU NE AMBASADE NJE SHERBIM ABOGACIE PER TE SQARUAR PYETJE TE TILLA? apo i keshilloni te ndjekin rrugen legale (te gjate dhe me koste te larte ekonomike...)ne abogate te shtetit prites....komunitar..
Te njejtat pyetje kane dhe ato nena komunitare me femi, ish te martuara me qytetare shqipetare.....
----------------------------------------------------
Ju falenderoj per kohen e kushtuar ne leximin e komentarios dhe do ju lutesha te me sqaronit brenda mundesive tuaja, pyetjet e mesiperme.

Shume faleminderite me respekt

ALMA SEITI
eli
Mon, 19 Jan 2015 17:03 EST
persh,jam nje vajze jetoj ne spanje po nuk kam pashaport,kam lidur ketu femijne.se ne shqipri nuk shkojdotse.ketu kam kerkuar azil.ju lutem ku mud ta bej .poshaporten falemderi
flora
Mon, 19 Jan 2015 14:22 EST
pershendetje.jetoj ketu ne spanje 3 vjet.nuk kam dhepashaport.dhe femija qe kam lidur ketu nuk ka asnje dokoment.julutem me ipni nje mendim se ku duhet ta bej pashaportin falemderi
persh
Mon, 19 Jan 2015 14:12 EST
pershn mudet ta bejuk kam pashaport ses kam lidur ketu femija nuk ka pashapor julutememe ipni nje medim
LUIS ALBERTO VAZQUEZ
Wed, 16 Apr 2014 13:00 EDT
VISA
PARA SACAR LA VISA EN ROMA COMO MEXICANOS, MI ESPOSA Y YO ESTAREMOS DE CRUCERO, UN DIA EN ROMA, PODRE TRAMITARLA, YA QUE SOLO ESTAREMOS UN DIA EN TIRANA, ALBANIA. FAVOR DE INDICARME QUE HACER, GRACIAS
TERESITA ELIAS
Fri, 17 May 2013 12:14 EDT
VISA PARA MEXICANOS
DESEO ,SABER SI SE NECESITA UNA VISA PARA ENTRAR A ALBANIA Y SI ES ASI, DONDE LA PUEDO TRAMITAR Y CUANTA TARDA EL TRAMITE, ME URGE LA INFORMACION PUESTO QUE DESEO VIAJAR A FINALES DE JUNIO
María
Tue, 22 Jan 2013 10:47 EST
Visa
Soy peruana y en mi país no hay embajada de Albania. Necesito ir allá por 5 días, quiero saber donde y cuanto demora tramitar la visa y si es via Roma es via electrónica?
abibe
Fri, 2 Mar 2012 08:51 EST
duda
pershendetje jam nje qytetare nga gramshi po pashaporten e kam nxjerre ne korçe sepse aty e kam bere vendbanimin i tashi me duhet pashaporta e re sepse kam akoma te vjetren i desha te dija se si mund ta nxjerr sepse une tashi kam nje djale qe e kam lindur ne spanje i pres femin e dyte i vet jetoj ne spanje kam 6 vjet ketu i desha te dija se si mund ta nxjerr pashaporten e re sepse une tash jam me barr i smundem me leviz i si mund ta nxjerr une pashaporten e re pa ikur ne itali sepse ktu ne spanje ambasada nuk ma nxjerr i dua te di se si mund te veproj ju lutem shume me jepni nje rruge zgjidhje ne kete imail klementina16@hotmail.es mirupafshim
espana
Mon, 13 Feb 2012 04:21 EST
pashapora
mirdita kisha nje pyetje jetoje ne spanje po kam lindur gocen ketu dhe dua te aplikoje per pashaporte ketu ambasada e madridid nuk ben pashaporta tani ne qe jemi ne spanje a ka mundesi te aplikojme ne rome per te mar pashaportat ju lutem nese keni informacion me ktheni pergjigje grazie
LUCINA SHAFER
Mon, 9 May 2011 11:38 EDT
VISAS PARA MEXICANOS
Buongiorno, Quisiera saber que es lo que necesito para tramitar la visa de Albania para mexicanos en la embajada de Roma y tambien cuanto tiempo tardaria este proceso, Espero respuesta. Gracias!

Publique un comentario en esta página

Le invitamos a compartir sus experiencias sobre Embajada de Albania — tales como obtener visas y otros servicios, localizar el edificio y temas por el estilo.

Su nombre
Título
Su mensaje
Máximo 2000 caracteres
 

Este sitio web no es operado por esta(e) Embajada y por lo tanto sus comentarios y preguntas no serán necesariamente vistas por su personal. Por favor tome en cuenta que éste no es un foro para discutir ampliamente sobre la política exterior de Albania, por lo que los temas de dicha naturaleza serán eliminados.