Austrian flag Embassy of Austria in Pristina

AddressAhmet Krasniqi 22
Dragodan I
10000 Prishtinë (Pristina)
Kosovo
Phonelocal: (038) 249.284
international: +381.38.249.284
Faxlocal: (038) 249.285
international: +381.38.249.285
Emailpristina-ob@bmeia.gv.at

» Can I visit Austria without a visa?

Comments on this Embassy

gjilan
Fri, 21 Oct 2011 14:38 EDT
gjilasn
hej palidhje
dafina
Wed, 19 Oct 2011 08:02 EDT
Jam e intereseuar te di per viz familjare
Pershendetje me falni jam e interesuar te di ne qoft se ligji per viz per bashkim familjar ne mosh 21 vjeqare a ka ndryshuar...ne Austri ju lutem te me tregoni gjith te mirat dafina
viza
Sun, 16 Oct 2011 11:35 EDT
viza
ei a ka naj pidh ne austri me e marrme e qi 24 or pa nderprer, me ja bo pidhin sa cefka e kanalizacis a? jepni pergjigje jau qifsha kryt
minna
Wed, 12 Oct 2011 09:45 EDT
jom e fejume ne austri edhe me kan then qe duhet kursi por dikush po me thot qe duhet diploma vetem e kursit por profesori me ka then qe duhet diploma e provimit ju lutem mund te mdihmoni se qfar diplome duhet
driton
Sun, 2 Oct 2011 15:27 EDT
toni
julutem me tre goni ? per nje wiz ne austri per studime
austrian
Wed, 28 Sep 2011 14:58 EDT
austrian
po prej 1 korrikut ka kurs per austri
Florim
Fri, 23 Sep 2011 10:34 EDT
Pytje?
adin dikush mem dhan naj ndihm ..?
Florim
Fri, 23 Sep 2011 10:32 EDT
Pytje nga ambasada
Ekom pas ni demin prej policis ,dhe skom mujt me nxirr letra ne ambasad,tash ekom kry denimin me pare,mirepo ne fletpagesen e denimit ma kan qit me vrejte...
une ekom pagu denimin e krejt po kta ma kan qit me vrejtje apet edhe 1vit e gjys nuk fshihet ajo vrejte!Ekom grun ne austri a muna me udhetu tash ..pasaport kom..leternjoftim..vizen tash ma qon gruja..mirepo a msjell problem qajo vrejte mu ?Amuna me udhetu lirshem!Edhe qysh me ja ba tash une!
uneeee
Thu, 15 Sep 2011 05:47 EDT
mos ju falni pare ketyre hajnave per viza
ju lus shqiptar te mi te dashur, mos ju falni pare palidhje ketyre hajnave per viza se kot eshte. une pata aplikuar heren e pare, ma dhane vizen (14 dite) shkova qendrova atje 10 dite dhe u ktheva, mandej kete vit qe 2 here aplikoj per vize, (me garancion nga atje) edhe pse punoj per nje ministri te kosoves, kam nje biznis dhe kam familjen ketu, qe per asgje ne bote sdo te shkoja te jetoja ne austri, por vetem turist per 2 jave, dhe me refuzojne vizen pa asnje arsyetim, tash bile heren e fundit, kan rrejt, duke thene se sju kam ofru deshmi bankare, kurse dokumenten qe ua kam dergu kane qene shume me shume se sa kan kerkuar, te gjitha te vertetuara dhe te vulosura nga institucionet tona. nese na kan njohur si shtet, ateher duhet ti njohin edhe institucionet tona dhe t'u besojne vulave te tyre.
por mos hargjoni kot, mos ua falni ka 60 euro kot
liridoni
Mon, 12 Sep 2011 18:07 EDT
liridon_kosova@yahoo.de
Esht fat i keq qe Populli jon asht aq Naiv dhe i padijshem sa qe sia vlen te meret kush me ta...

Jam deshmitar i disa rasteve kur personat qe kishin dokumente kompletuara skishin mar VIZ,kurse ata te cilit kishin pague para te majme kishin mar viza,,.ne pytjen time naive e pse kshtu ja se qfar pergjigjje mora-----VIZAT SHITENM NEKOSOV SI HALLVE--POR DUHET MEGJET LIDHJEN...GJERMANI 3500.EURO DMTH NE NJI MUAJ STAFI I TYRE MER HIQ MA PAK SE 200.000 EURO,DHE NE PYTJEN TIME SI KA MUNDSI??JA PERGJIGJJA---DUHET FINANCU SHERBIMIN E FSHHT GJERMAN-BND-

ja pra kjo asht nji e vertet e hidhur ashtu ishte ne Ambasaden e AUSTRIS ASHTU TE SLOVENIS ETJ ETJ,,THJESHT IU ROPEN DERI SA TE VETDISOHET KY pOPULL DHE NJIDITIU THOT STOP RADHEVE PER VIZA..

-----REALITET I HIDHUR-NE KEMI BER DIA INQIZIME TE FSHEHTA DHE PRESIM MOMENTIN EDUHUR PERTI QIT NE DRIT..

Post a comment on this page

We invite you to share your experiences with the Austrian Embassy — obtaining visas and other services, locating the building, and so on. Your comments may be seen by the public, so please do not include private information.

Your name
Headline
Your message
Max 2000 characters
 

This web site is not operated by the Embassy and your comments and questions will not necessarily be seen by its staff. Please note that this is not a forum for broad debate about the foreign policy of Austria, and such topics will be deleted.